Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Bilişim Suçları

Giriş

bilisimsuc

BİLİŞİM SUÇU NEDİR?

Bilişim Suçlarında teknolojinin kullanılması kaçınılmazdır. Bir bilgisayar, internet uzayı, bir kredi kartı, elektronik bir cihaz veya cep telefonu ile de bu suçlar işlenebilmektedir. İngilizcede IT (Information Technologies) Crime (Bilişim Teknolojileri Suçları) olarak tanımlanmaktadır. Yukarıda belirtilen ortamlarda yani Bilişim Teknolojileri kullanılarak işlenen tüm suçlar "Bilişim Suçlarını" oluşturur.

E-MAİL ADRESİME TEHDİT VE TACİZ İÇERİKLİ MESAJ GÖNDERİLDİ NEREYE MÜRACAAT ETMELİYİM?

Tehdit ve taciz takibi şikayete bağlı suçlardan olduğu için emailinizi header kısmı ile birlikte bir dilekçeye ekleyerek savcılığa müracaat edin. Gerekli tahkikat savcılık tarafından yaptırılacaktır.

KREDİ KARTI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

1-Öncelikle sahip olduğunuz kredi kartını alır almaz şifresini değiştiriniz.
2-Değiştirdiğiniz şifre aritmetik olarak artan veya aynı sayılardan oluşan rakamlar yerine kendinizin kolayca tahmin edileceği bir numara olmalıdır.
3-Kart şifrenizi cüzdanınızda veya kart üzerinde herhangi bir yere kesinlikle yazmayınız.
4-Kart şifrenizi üzerindeki kart numarasını kesinlikle kimseye söylemeyiniz ve göstermeyiniz. Aksi halde kredi kartı bilgilerinizin başka yerlerde başka insanlar tarafından alış verişlerde kullanılması muhtemeldir.
5-Alış veriş yaparken kredi kartınızı Pos cihazından farklı bir cihaza okutturup okutturulmadığına dikkat ediniz, şüphelendiğiniz durumlarda hemen en yakın polis birimine haber veriniz.
6-Bankadan yaptığınız alışverişleri gösteren hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz. Yapmadığınız alış verişlerde bankaya müracaat ederek olayı bildiriniz ve bu paranın hesabınızdan düşülmesine müsaade etmeyiniz.
7-İnternet üzerinden sıkça alış veriş yapıyorsanız bankadan gönderilen hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz, sizin kredi kartı bilgilerinizi verdiğiniz sayfa yöneticileri tarafından bu bilgileriniz başka alış verişlerde kullanılabilir.
8-İnternet ortamında alış veriş yaparken bu sitelerin güvenlikli olduğundan emin olunuz. İnternet üzerinden abone yapan ve hizmet veren sayfalardan çok yüksek bir güvenlik sistemi olmadan kesinlikle alış veriş yapmayınız.
9-Bankacılık ve bu tür finans işlemlerini internet üzerinden yaparken bankanın gerekli güvenlik yazılımlarını kullanıp kullanmadığına dikkat ediniz güvenlik yazılımı kullanmayan sitelerden alış veriş yapmayınız ve bankacılık işlemlerini kullanmayınız.
10-İnternet ve telefon bankacılığı sistemlerini kullanırken telefon konuşmanızın dinlenebileceği ortamları kesinlikle kullanmayınız. Şüphelendiğiniz bir durum karşısında hemen banka yetkilileri ve polisle irtibat kurarak gerekli kontrolleri yaptırınız.

VİRÜS NEDİR?

Kendi kodlarını başka programlara veya program niteliği olan dosyalara bulaştırarak kendilerini kopyalayabilen, bulaştıkları bilgisayarda genelde hızlı bir şekilde yayılan, belli bir amaca yönelik olarak yazılmış, (zarar vermek veya eğlence) bilgisayar programlarıdır.
Virüs; programa kendini iliştirerek hatta onunla yer değiştirerek özgün programla birleşir; ve bazen bu kopyalama virüs programının değiştirilmiş bir sürümü şeklinde olur. Bir makrodan, bir disketin boot (ön yükleme) kısmından veya yüklenen bir programdan sisteme bulaşabilir.
Bilgisayarlara ve bilgilere zarar veren prograların hepsi virüs değildir. Bunlar programın karakteristik özelliğine göre farklılıklara ayrılırlar. Virüslerin ortak yani ise; bilgisayar bilgilerine zarar vermesi ve etkilemeleridir. Bular Worms (solucanlar), Truva atları (trojan) ve Droppers (damlalıklar) olarak tasnif edilebilir.

SOLUCANLAR, TRUVA ATLARI VE DAMLALIKLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Worms (Solucanlar)

Worm'lar virüslerden farklı olarak kendini kopyalayan ama diğer programlara bulaşmayan programlardır. Bilgi aktarımı yapılabilecek her türlü medyadan bulaşabilirler disket, cd, internet, network vs .
Truva atları (Trojan Horses)

Truva atı, görünüşte zararsız bir programın içine gizlenmiş bir program (backdoor) veya kendi başına uzaktan kontrole veya programın özelliklerinin çalışmasına imkan tanıyacak özel bir sunucu kodu olan programlardır.
Bugün internet literatüründe trojan programı denildiğinde hemen netbus , boo, subseven ve benzeri belli başlı programlar akla gelir.
Damlalıklar (Droppers)

Antivirüs saptamasını önlemek üzere tasarımlanmış programlardır. Damlalıkların tipik işlevleri virüsleri taşımak ve kurmaktır. Sistemde gerçekleşen ve kendi kendilerini başlatabilecekleri özel bir olay bekler ve taşıdıkları virüsü sisteme bulaştırırlar.

KİŞİSEL OLARAK VÜRÜSLERDEN VE BİLİŞİM SUÇLARINDAN NASIL KORUNABİLİRİM?
1. Bilgisayarınıza lisanslı bir virüs koruma programı mutlaka yükleyiniz. Bu programın virüs güncellemesini gün aşırı yapınız ve makul aralıklarla bilgisayarınızdaki tüm dosyaları virüs kontrolünden geçiriniz.
2. Tanımadığınız diskleri ve CD'leri bilgisayarınıza yüklemeyiniz.
3. Güvenliğinden emin olunmayan internet sitelerinden dosya çekmeyiniz.
4. Çok kritik dosyalarınızı disklere yedekleyiniz ve disklerinizi yazma korumalı hale getiriniz.
5. Kullanmış olduğunuz işletim sistemlerinin açıklarını takip ederek bunların en kısa sürede kapatılmasısnı sağlayınız.
6. Bilgisayarınızda kullandığınız şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız, herhangi bir yere yazmayınız ve tahmin edilmesi kolay şifreler seçmeyiniz.

KURUMSAL OLARAK VİRÜSLERDEN VE BİLİŞİM SUÇLARINDAN NASIL KORUNABİLİRİM?
1-Kurumların bilgisayar sistemlerinde bulundurdukları bilgiler sınıflandırılmalı ve sınıflandırılan bilgiler neticesinde Kurumsal Güvenlik Politikaları belirlenmeli,
2- Oluşturulan güvenlik politikaları çerçevesinde internet ile ilişkili olan veya olması muhtemel bilgiler tespit edilmeli,
3- Tespit edilen bilgiler, güvenlik ihtiyaçlarına uygun olacak nitelikte donanımsal ve yazılımsal güvenlik sistemleri (güvenlik duvarı, anti virus sistemleri, içerik denetim sistemleri vb.) ile koruma altına alınmalı,
4- Kurum Sistem Yöneticileri tarafından yönettikleri sistemlerin özellikleri göz önüne alınarak sistemin açıkları tespit edilmeli ve gerekli yamalar kullanılarak açıkları kapatılmalı, anti virüs sistemleri güncel tutulmalı,
5- Sistem kayıt dosyaları denetlenmeli, yapılabilmesi muhtemel saldırı çeşitleri araştırılmalı ve önleyici tedbirler geliştirilmeli,
6- Kurumlar Bilişim Sistemlerini kuracak, kullanacak, denetleyecek personele yatırım yapmalı ve personel politikaları tekrar gözden geçirilmelidir.

ÇOCUKLARIMIN İNTERNETTE ZARARLI SİTELERE GİREMELERİ İÇİN NELER YAPABİLİRİM?
İnternet explorer'inizin tools menüsünden internet options seçeneğini seçiniz. Karşınıza çıkan ekrandan content menüsünü seçiniz. Karşınıza gelen ekranda Content Advisor menüsünden enable iconuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan çocuklarınızın girmesini istemediğiniz sitelerin adreslerini yazarak o sitelere girişi engelleyebilirsiniz.

 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • ÇANAKKALE VALİLİĞİ
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ